top of page
Miroslav Prima

JAK NA TO - Pivoňky

Jakmile vám na zahradě vykvetou první pivoňky, je to neklamné znamení nastupujícího léta. Objevují se každý rok na konci jara a zaplaví záhony rozčepýřenými květy, které týdny zdobí každý záhon. Nevyžadují mnoho péče, přesto vykvétají opakovaně rok co rok. Proto si naše babičky zahrady bez nich nedokázaly představit. V současné době jsou navíc v nabídce stovky odstínů s jemnými tóny od slonovinově bílé po temně rudou. Zde je pár rad, abyste se z jejich květů mohli těšit dlouhá léta i vy!



Pivoňky nejsou ledajaké kytky, jsou elegantní, nadčasové a hlavně dlouhověké. Aby vám dobře prospívaly a bohatě kvetly, je potřeba je zasadit ve správný čas. Prostokořenné hlízy sázíme na podzim, kontejnerované pak v zásadě kdykoli v průběhu sezóny, nejlépe však na jaře.


1. Věnujte pozornost přípravě půdy, do které budete pivoňky vysazovat. Vyberte slunné místo alespoň s 6 hodinami slunečního svitu denně. Pivoňky nemají rády mokré kořeny a vyžadují propustnou půdou. Tu vylepšíte přidáním kvalitního kompostu nebo vyzrálého hnoje a vyváženým organickým hnojivem. Všechny přísady smíchejte s půdou tak, aby se rovnoměrně rozložily



2. Jakmile budete pivoňky sázet, vykopejte díru 10 až 15 cm hlubokou a umístěte do ní pivoňkový kořen tak, aby narašená očka směřovala vzhůru. Ta by neměla být hlouběji než 3 cm pod povrchem. Výsadbovou jámu vyplňte zeminou a upěchujte ji, abyste odstranili vzduchové kapsy. Pořádně vysazenou pivoňku zalejte.


3. Vzdálenost mezi rostlinami by měla být 60 až 90 cm. Záleží na výšce dospělé rostliny ale i na způsobu využití rostliny v zahradě. Budete-li je pěstovat k řezu, může být spon menší, budete-li naopak pěstovat pivoňky jako okrasné rostliny, může být spon větší.


Vaše pivoňka je vysazena a k tomu, aby vám dlouhodobě prospívala, pro vás máme několik tipů:

 

  • v prvních letech po výsadbě mladým rostlinám prospěje pravidelná zálivka alespoň 2 až 3 cm týdně. Později pak stačí zalévat v případě dlouhotrvajícího sucha,


  • každé jaro pohnojte pivoňky vyváženým hnojivem, to podpoří jejich zdravý růst a tvorbu květů,


  • většina pivoněk zvládne růst bez opory, ale určitě vhodnou podpěrou nic nezkazíte, zamezíte tak lámání stonků s plně nakvetlými květy,


  • odstrňujte odkvetlé květy, odpoříte tak růst sekundárních květů případně zamezíte vysilování rostliny při tvorbě semen a pivoňka bude další rok o to vitálnější,


  • pavidelně své pivoňky kontrolujte a v případě, že narazíte na hmyzí škůdce nebo chorobu, okamžitě zakročte,


  • mravenci na květních pupenech nejsou žádný problém, jakmile pivoňky rozkvetou, zmizí :)


  • dejte pivoňce čas, který si zaslouží, trvá několik let, než doroste své plné krásy, ale pak vás ale bude těšit dlouhé roky svými fantastickými květy!




Pěstujete-li pivoňky k řezu, je dobré se před sklizní ujistit, že je pro ni ta pravá doba. Nejdelší dobu vám květy vydrží ve váze, pokud je seříznete ve stádiu těsně před rozvitím. Ta nejlepší doba nastává v okamžiku, kdy je poupě zavité, ale měkké na stisk. Ve váze vám vydrží až 7 dní, některé druhy i déle.


373 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page