Zatímco velká část Evropy trpěla hrůzami 30leté války, zažívalo Nizozemsko zlatou éru. Na jedné straně bylo centrem lukrativního zámořského obchodu, na straně druhé bohatlo na dodávkách zbraní pro válčící Evropu. V té době se Nizozemci podíleli na polovině světového obchodu. A jeho součástí se čím dál tím více stával i obchod s tulipánovými cibulkami.
Se vzrůstající popularitou tulipánů byli pěstitelé tulipánů nuceni platit čím dál vyšší ceny, zejména za „infikované“ cibulky. V roce 1634 se do tohoto obchodu zapojili spekulanti, kteří za krátkou dobu vyhnali ceny tulipánů do nebývalých výšek.
Tulipánová horečka vrcholila na přelomu let 1636 a 1637. Jsou doloženy případy, že za jednu cibulku tulipánu bylo nabídnuto 5 hektarů půdy. Nevíme, zda je to pravda, ale dochovaly se přesné záznamy z roku 1636, kdy byla jedna cibulka tulipánu Viceroy prodána za 2.500 florinů (nizozemských guldenů). Pro srovnání kompletní oblek stál 80 florinů, tuna másla stála 100 florinů a 12 vykrmených ovcí 120 florinů. Roční mzda kvalifikovaného dělníka se pohybovala mezi 200 a 350 florinů.
Spekulace vrcholila na přelomu ledna a února 1637. Lidé kupovali za stále vyšší ceny. V té době už ani o tulipány nešlo. Investory zajímal pouze zisk z prodeje cibulek, případně prodej podílů na budoucích prodejích, tzv. futures. Vlastníci se měnili i 10x za den. Takové schéma však nemůže fungovat do nekonečna. Bublina splaskla začátkem února 1637. Zůstalo po ní několik boháčů a zástupy těch, co cibulích tulipánů prodělali. Ostatně to nebylo v dějinách naposledy.
Podle nových průzkumů to však vypadá, že těch, kteří prodělali „kalhoty“, bylo pouze několik desítek. A většinou šlo o tak bohaté obchodníky, že to pro ně nebyly ztráty fatální. Traduje se, že nejznámější mezi postiženými byl malíř Rembrandt van Rijn (na fotografii skica jeho autoportrétu), a že proto musel opustit Amsterdam. Pravdou však je, že jeho pozdější finanční problémy byly spojeny s nákupem honosného domu (dnes v něm sídlí jeho muzeum) a několika neúspěšnými investicemi.
Tulipánová horečka je v současném úhlu pohledu typickým příkladem spekulativní bubliny.
My můžeme být rádi, že dnes tyto krásné květiny můžeme pěstovat i na našich zahradách za ceny, které si může dovolit každý. Mimochodem, odhaduje se, že za cenu jedné cibulky z doby tulipánové horečky si jich dnes můžete koupit až 200.000!
Commenti